20 ایده برای نوشتن مقاله های جذاب و اشتراک پذیر

0 45

یک مقاله خوب دارای نکات و شرایطی است که باید آنها را رعایت کنید تا بتوانید به نتیجه برسید. شما باید وقتی مقاله مینویسید هدفتان این باشد که در نهایت یک مقاله جذاب و اشتراک پذیری داشته باشید و بتوانید با استفاده از ایده هایی که به کار میبرید ذهن خواننده را متمرکز کنید و باعث شوند که مقاله های شما به اشتراک گذاذشته شود. آنگاه است که میتوانید یک مقاله خوب و تاثیر گذاری را داشته باشید. در اینجا با تعدادی از ایده ها که شما را در مسیر درست یک مقاله نویسی آماده میکند و به شما کمک میکند که یک مقاله خوبی را بتوانید بنویسید آشنا میکنیم، باید در نظر داشته باشید که باید از این نکات در مقاله خود استفاده کنید و جهت مثبت قدم بردارید:

 

انتقال پیام به خواننده

 

20 ایده برای نوشتن مقاله های جذاب و اشتراک پذیر3

اولین و مهمترین موضوعی که در یک مقاله جذاب مطرح است انتقال پیام است. شما در حقیقت با نوشتن یک مقاله قصد انتقال پیام به خواننده را دارید. پس باید دقت کنید که بتوانید به طور کامل پیام و هدف خود را به خواننده انتقال دهید. در نتیجه میتوانید یک مقاله جذاب و اشتراک پذیری را داشته باشید.

نوشتن توضیحات با توجه به مقاله

یک سری اصول و قوانین در مقاله ها وجود دارد که برای هر مقاله فرق میکند و با هم متفاوت است و شما باید این اصول را رعایت کنید. مثلاً در مقاله های تخصصی شما نباید از توضیحات بیش از حد استفاده کنید چون خواننده علاقه ای ندارند اما بلعکس در مقاله های عمومی بهتر است از توضیحات زیاد استفاده کنید.

شیوایی و فن بیان مناسب

 

20 ایده برای نوشتن مقاله های جذاب و اشتراک پذیر7

 

شما باید در نوشتن یک مقاله به فن بیان دقت کنید. در واقع شما با مقاله تان خواننده را میخواهید متقاعد کنید و اگر فن بیان خوبی را نداشته باشید هرگز نمیتوانید به این هدف خود برسید.

از نوشتن کلمات غیر ضروری پرهیز کنید

اگر میخواهید یک مقاله جذاب و اشتراک پزیر را داشته باشید باید از نوشتن کلمات غیر ضروری پرهیز کنید. کلمات غیر ضروری فقط توضیحات و جملات شما را زیاد میکنند و در نتجیه نمیتوانید منظور خود را به درستی به خوانندگان خود برسانید و باعث میشود که خواننده ها از ادامه دادن خواندن مقاله شما منصرف شوند.

هر مطلب را جای خاص خود قرار دهید

20 ایده برای نوشتن مقاله های جذاب و اشتراک پذیر8

خوانندگان یک انتظاری که از شما دارند این است که اطلاعات خاص و آنهایی که مورد نیازشان است را در جای مشخص خود پیداکنند و نباید با پراکندگی موضوعات آنها را گیج کنید. اگر مطالبی قرار نیست در قسمت توضیحات نوشته شود پس از نوشتن آن در قسمت نتایج خودداری کنید تا توضیحاتتان هم بیشتر نشود.

عنوان

خواننده باید در همان ابتدای کار اهمیت مقاله شما را متوجه شود و تا حدودی دریابد که شما در مورد چه موضوعی میخواهید صحبت کنید. پس مقاله شما علاوه بر داشتند عنوان باید عنوانی را داشته باشد که واضح باشد و خواننده با دیدن آن دریابد که موضوع چیست. اینگونه میتوانید یک مقاله جذاب داشته باشید.

خلاصه مقاله داشته باشید

 

20 ایده برای نوشتن مقاله های جذاب و اشتراک پذیر5

حتماً در مقاله تان از خلاصه ویسی استفاده کنید. با همان خلاصه نویسی خواننده تصمیم میگیرد که این مقاله به دردش میخورد که بخواند و یا خیر. شاید حتی مقاله شما را نخواند اما ممکن است آن را به دیگران معرفی کند اما وقتی مقاله شما خلاصه نداشته باشد خود خواننده که متوجه نمیشود هیچ آن را به دیگران هم نمیتواند معرفی کند.

بخش ها و روش ها مشخص شود

در مقاله تان باید هر قسمت را به بخش جداگانه ای تقسیم کنید و مشخص کنید که هر بخش در مورد چه موضوعی میخواهید صحبت کنید و اینکه روش های مختلفی هم باید انجام دهید. اینکه مقاله یک سره باشد و هیچ بخشی نداشته باشد برای خواننده بسیار کسل کننده میشود به طوریکه شاید حتی مقاله را نگاه هم نیندازد.

نتیجه گیری داشته باشید

 

20 ایده برای نوشتن مقاله های جذاب و اشتراک پذیر6

هر مقاله ای باید دارای یک نتیجه گیری باشد. خواننده در انتهای مقاله باید بداند که هدف شما از نوشتن این مقاله چه بوده است و به چه نتیجه ای میخواستید برسید. از طرفی نتیجه گیری به معنای یک جمع بندی است که باید در انتهای مقاله به یک جمع بندی برسید. با این روش میتوانید یک مقاله جذاب داشته باشید.

قسمت های مهم را پر رنگ کنید

در مقاله ای که مینویسید مطمئناً یه بخش هایی از اهمیت بیشتری برخوردار است. شما میتوانید قسمت های مهم تر را با پررنگ کنید و یا حتی با رنگ دیگری مشخص کنید تا خواننده دقت بیشتری به آن قسمت ها کند و ذهنش برای ادامه مطالبی که در خصوص آن موضوع میخواند باز شود و دقت بیشتری کند.

خود را به جای خواننده بگذارید

به نظر میرسد که اصلی ترین مورد همین موضوع است که شما بتوانید خود را به جای خواننده بگذارید. آنگاه بهتر میتوانید مقاله بنویسید و ریزتر به نکات توجه میکنید و ایرادات خود را میتوانید برطرف کنید. از طرفی مقاله خود را خوب بخوانید و ببینید آیا خودتان قانع میشوید از مقاله یا خیر  بعد به دست خواننده ها برسانید.

خودتان مقاله بخوانید

 

اگر میخواهید یک مقاله جذاب و اشتراک پذیر داشته باشید باید خودتان صدها مقاله بخوانید. باید همانطور که در بالا هم اشاره شد اول خودتان خواننده باشید و بعد بتوانید یک مقاله خوب بنویسید. این طور است که میتوانید مقاله خوبی را داشته باشید. پس سعی کنید مقاله زیاد بخوانید تا بتوانید یک مقاله جذاب و اشتراک پذیر  باشید.

طبق استاندارد بنویسید

هر مقاله ای یک استانداردی و چهارچوبی دارد که اگر از آن چهارچوب خارج شود ایرادات زیادی را پیدا میکند. پس مقاله خود را در یک چهارچوب خاص و ویژه ای قرار دهید و سپس طبق آن نکات، توضیحات و…. را بنویسید. اگر بتوانید استانداردها را در مقاله به کار ببرید میتوانید یک مقاله جذاب داشته باشید.

زیاد وارد جزئیات نشوید

بیشتر سعی کنید به اصل مطلب تاکیید داشته باشید. اگر بخواهید وارد جزئیات شوید از اصل مطلب دور میشوید و همانطور که گفته شد توضیحات زیادی مجبور هستید بنویسید و در نتیجه برای خواننده کسل کننده میشود. جاهایی هم که نیاز دارد وارد جزئیات شوید سعی کنید خیلی مختصر و مفید به جزئیات اشاره کنید و توضیحات را کمتر کنید.

ظاهری خوب به مقاله بدهید

گاهی اوقات ظاهر خوب مقاله ها باعث شده است که خواننده ها علاقه زیادی به خواندن آنها داشته باشند. ظاهر یک مقاله به صفحه بندی و فاصله متن ها و حاشیه های آنهاست که طبق همان استانداردهایی که یک مقاله دارد باعث بررسی کنید و انجام دهید تا مقاله تان دارای یک ظاهر خوب باشد آنگاه مقاله شما جذاب و اشتراک پذیر خواهد شد.

از کلمات کلیدی استفاده کنید

 

20 ایده برای نوشتن مقاله های جذاب و اشتراک پذیر9

 

یکی از خصوصیت های مقاله های خوب استفاده از کلمات کیلیدی است. وجود کلمات کلیدی کمک بسیار بزرگی به جذابیت یک مقاله خوب میکند. شما باید سعید کنید که از کلمات کلیدی بیشتر استفاده کنید و خواننده را متوجه نکات مقاله خود بکنید. پس وجود کلمات کلیدی در مقاله ها را جدی بگیرید و در مقاله خود به کار ببرید.

خلاقیت داشته باشید

باید د رمقاله نویسی خلاقیت داشته باشید تا بتوانید یک مقاله جذاب و اشتراک پذیری را بنویسید. کسی که خلاق باشد بهتر میتوانید مقاله بنویسد و میداند که در کجا از چه جمله ها و نکات و موضوعاتی باید استفاده کند تا به نتیجه برسد. پس هر چقدر خلاقیت شما بیشتر باشد بیشتر هم موفق میشوید و در نتیجه یک مقاله خوبی را خواهید داشت.

تناسب توضیحات و موضوع

یکی از عواملی که باعث گیج شدن خواننده ها میشود نامتناسب بودن موضوع با توضیحات است. گاهی افرادی که مقاله مینویسند موضوعی که برای مقاله خود انتخا میکنند با توضیحاتی که میدهند همخوانی ندارد و آن وقت خواننده متوجه نمیشود که منظور و هدف شما چیست. پس موضوع و توضیحات را متناسب به هم بنویسید.

انظباط مقاله ای

 

مقاله باید دارای یک نظمی باشد که ذهن خواننده را به خود جذب کند و خواننده مقاله شما را به اشتراک خواهد گذاشت. نظم در مقاله ها در قرار گرفتن موضوع، سرتیترها و توضیحات و… است که اینکه با نظم هر کدام را باید در جای مناسب خود بنویسید تا بتوانید یک مقاله جذاب و اشتراک پذیری را داشته باشید.

منطقی بودن

مقاله شما باید دارای منطق باشد. شما باید با منطق با خواننده خود ارتباط برقرار کنید و هنگامیکه خواننده مقاله شما را میخواند باید منطق را حس کند. اگر شما نتوانید از منطق در مقاله خود استفاده کنید در نتیجه نمیتوانید یک مقاله خوبی را داشته باشید و با داشتن منطق میتوانید به نتیجه عکس برسید.

نتیجه گیری

یک مقاله خوب شرایط را دارد که باید آنها را رعایت کرد تا بتوان یک مقاله خوبی داشت. در واقع همانطور که اشاره کردیم باید دارای چهارچوب باشد که اگر از این چهارچوب خارج شود مقاله شما دیگر نمیتواند یک مقاله خوبی باشد پس باید به این موضوع توجه نید. باید دارای ایده باشید، علاوه بر ایده هایی که در این مقاله اشاره کردیم خودتان باید ایده های بیشتری را داشته باشیدتا در نهایت بتوانید یک مقاله خوبی داشته باشید. شما باید قبل از اینکه یک مقاله نویس خوب باشید باید یک خواننده خوب باشید تا بتوانید یک مقاله خوب و اشتراک پذیری را بنویسید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.