چگونه یک آدم خلاق باشم؟(کتاب هنرمندانه بقاپید)

1 14

برگفته از کتاب هنرمندانه بقاپید .

هر هنرمندی می پرسد : (( ایده ات را کجا به دست آورده ای ؟)) هنزمند صادق پاسخ میدهد : (( آن را دزدیدم.))

یک هنرمند چگونه بد نیا نگاه می کند ؟ { با توجه به نمودار زیر } اول فهمیدید که چه چیزی ارزش دزدیدن دارد،سپس به مورد بعدی پرداختید .

هنرمندانه بقاپید

این همه آن چیزی است که در مورد نگرش هنرمند به دنیا وجود دارد .

وقتی به این شیوه به دنیا نگاه کنید ، دیگر نگران این نیستید که چه چیزی “خوب”است و چه چیزی “بد”، تنها چیزیهایی هستند که ارزش دزدیدن دارند و چیزهایی که ارزش ددیدن ندارند . همه چیز در دسترس و آماده است . اگر یک چیز امروز ارزش دزدیدن نداشته باشد ، شاید فردا،شاید یک ماه و شاید یک سال دگر این ارزش را پیدا کند .

تنها هنری که برای همیشه خواهم آموخت , چیزی است که بتوانم آن را بدزدم .دیوید بووی

 

هیچ چیز اصیل نیست

جاناتان لتیم ، نویسنده ، می گوید که وقتی مردم یک چیز را <<اصیل>> می خوانند ، نهدهم موارد ، منابع اصالتی را که درآن دخیل بوده اند ، نمی دانند . آنچه که یک هنرمند خوب می داند این است که هر چیزی از جایی آمده. سرتاسر یک کار خلاقلانه بر پایه آن چیزی که قبلاً درست شده ، به وجود می آید. هیچ چیز کاملاً اصیل نیست .

بعضی از مردم این ایده را مایه افسردگی می دانند . ولی این ایده در من امید ایجاد کرده است . همانطور که نویسنده فرانسوی آندره ژید می گوید :(( هر چه لازم بوده تا گفته شود ، گفته شده است .ولی از از آنجا که هیچ کس گوش نمی کرده، هر چیزی باید دوباره گفته شود .))

اگر از تلاش برای اصیل بودن رها باشیم  ، می توانیماز تلاش برای ساختن هر چیزی از هیچ، دست برداریم و برای خود اعتبار کسب کنیم تا اینکه از آن فاصله بگیریم .

اصالت چیست ؟ دزدی کشف نشده .ویلیام رالف اینگ

ژنیتک ایده ها

هر ایده جدیدی ، تنها ترکیب یا تلفیقی از یکی یا چند ایده قبلی است . این ترفندی است که در مدرسه ی هنر به شما آموزش میدهند .دو خط موازی در قسمتی از کاغذ بکشید .

چند خط آن جا دیده می شود؟

یکی نخستین خط (خط مشکی بالایی ) و دومی ، خط دیگر ( خط مشکی پایینی ) ، اما یک خط به رنگ سفید ( نگاتیو) نیز در بین دو خط مشکی دیده می شود .

آن را دیدید ؟ 3=1+1

ژنتیک

مثال خوب ، ژنتیک است . شما ، پدر و مادر دارید . قابلیت هایی را از آن دو به ارث برده اید ، اما مجموعه قبالیت هایتان بیشتر از آن چیزی است که از آنان گرفته اید .شما تلفیقی از پدر ، مادر و تمام اجدادتان هستید . درست مانند زمانی که یک درخت ژنتیکی فامیلی دارید ، یک درخت ژنتیکی ایده هم دارید ، شما نمی توانید خانواده خود را انتخاب کنید ، می توانید دوستانتان را انتخاب کنید ، می توانید موزیکی برای گوش دادن انتخاب کنید ، می توانید کتابی برای خواندن انتخاب کنید و همچنین می توانید فیلمی برای دیدن انتخاب کنید .

در واقع ، شما تلفیقی از آن چیزی هستید که بر می گزینید تا در زندگیتان وارد شود . شما مجموعه توانایی هایتان هستید ، گوته ، نویسنده آلمانی می گوید : (( ما به آنچه بدن عشق می ورزیم،شکل گرفته ایم و ظاهرمان شبیه به آن است .))

ورودی نامطلوب

ورودی نا مطلوب ، خروجی نامطلوب دارد .

هنرمند یک گردآورنده(کلکسیونر) است ، نه یک انبار کننده ، به خاطر بسپارید ، در این میان تفاوتی وجود دارد: انبار کنندگان بی توجه به آنچه جمع می کنند ، آن را انبار می کنند ، و لی هنرمندان با توجه به گزینش ، گرد آوری می کند. آنها تنها آنچه را که دوست دارند ، پیش خود جمع می کنند و نگه می دارند .

یک نظریه اقتصادی هست که می گوید اگر من  دوستانتان را داشته باشید و آن را میانگین بگیرید ، بسیار به درآمد خودتان نزدیک است . من فکر می کنم چیزی شبیه به این در مورد ایده های ورودی به ذهن ما وجود دارد . شما تنها می خواهید به خوبی آن چیزهایی باشید که خودتان را با آن ها محصور کرده اند .مادر من عادت داشت که به من بگوید: (( ورودی نامطلوب ، خروجی نامطلوب دارد.)) این کار او مرا دیوانه می کرد ، ولی اکنون منظورش را درک می کنم .

شغل شما این است که ایده های خوب را پیش خود جمع کنید. هر چه ایده های خوب گرد آورید ، می توانید از میان آن ها انتخاب کنید و برای خود کسب اعتبار کنید .

از هر جایی که طنین الهام شنیده می شود یا تخیلی شما را بارور می کند ، دزدی کنید . فیلم های قدیمی ، فیلم های جدید ، موسیقی ، کتاب ها ، نقاشی ها و آثار هنری، عکس ها، شعرها، رویاها،گفتگوهای اتفاقی،معماری ، پل ها ، علائم خیابان ها، درختان ، ابرها، فواره ها ، نور و سایه های را ببلعید و حریصانه در خود فرو برید. تنها چیز هایی را برای دزدیدن انتخاب کنید که مستقیم با روح شما سخن می گویند. اگر چنین کاری کنید ،کار ( و دزدی) شما معتبر و قابل اعتماد خواهد بودجیم جارموش

از درخت فامیلی خودتان بالا بروید .

مارسل دوشامپ می گوید : (( من به هنر اعتمادی ندارم ، به هنر مند اعتماد دارم.)) واقعاً این یک شیوه خوب برای آموزش است ، اگر بخواهید به یکباره تاریخ حرفه تان را ببلعید ، از کوره در می روید .

در عوض ، روی یک متفکر متمرکز شوید ، نوسینده ، هنرمند، فعال یا فردی تاثیر گذار که دوستش دارید. هر چیزی را که در مورد این افراد وجود دارد، کشف کنید ، سپس سه نفری را که آن متفکر دوست می دارد و شیفته آنان است ، بیابید و هر چیزی را که در مورد آنان وجود دارد ، یاد بگیرید و تا هر مقداری که می توانید این مراحل را تکرار کنید . هر اندازه که می توانید از این درخت ، بالا بروید . وقتی درخت خودتان را ساختید ، زمان آن است که شاخه خود را درست کنید .

 

درخت فامیلی

وقتی خود را جزئی از یک مسیر خلاقانه می بینید(این) به شما کمک می کند زمانی که می خواهید درخت خودتان را بسازید ، کمتر احساس تنهایی داشته باشید . من تصاویر هنرمندان مورد علاقه ام را در اتاق کارم آویزان کرده ام . آن ها شبیه به روح های دوست داشتنی هستند .می توانم آن ها را حس کنم که مرا وقتی پشت میز کارم قوز کرده ام ، به جلو هول می دهند. آن چیز بزرگی که در مورد استادن در گذشته یا غایب وجود دارد، این است که نمی توانند تو را منند یک کارآموز از خود برانند . می توانید هر چه می خواهید از آن ها یاد بگیرید. آن ها برنامه های درسی شان را در کارهایشان گذاشته اند .

خودتان را تربیت کنید .

مدرسه یک چیز است ، آموزش یک چیز دیگری . این دو هرگز به طور کامل نسبت به هم همپوشانی ندارند . چه در مدرسه باشید و چه نباشید ، این وظیفه شماست که خود را آموزش دهید .

شما باید نسبت به دنیایی که در آن زندگی می کنید، کنجکاو باشید. به دنبال چیزهایی مختلف بروید. تمام منابع را دنبال کنید. بیشتر از هر کس دیگری عمیق شوید، این گونه است که می توانید پیشرفت کنید . هر چیزی را در گوگل جستجو کنید . منظورم همه چیز است ، آرزوهایتان و مشکلاتتان را در گوگل جستجو کنید.پیش از پرسیدن هر چیزی، اول آن را در گوگل جستجو کنید ، یا پاسخ خود را می یابید یا به پرسشی بهتر بر می خورید .

همیشه در حال مطالعه باشید . به کتابخانه بروید . این که در بین کتاب ها محصور باشید ، معجزه آساست . در قفسه ها گم شوید . فهرست های کتابشناسی و فهرست کتاب های منتشر شده را نگاه بیاندازید. این آن کتابی نیست که بخواهید از آن شروع کنید ، این آن کتابی است که شما را به کتاب اصلی هدایت می کند .

کتاب ها را حتی اگر در همان زمان، برنامه ای برای خواندن آن نداشته باشید ، پیش خود جمع کنید ، جان واترز ، فیلمساز ، گفته است : (( هیچ چیز بیشتر از یک کتابخانه ی پر از کتاب های نخوانده ، مهم نیست .))

نگران جستجو کردن نباشید ، فقط جستجو کنید .

جدای از اینکه به مدرسه رفته ام یانرفته ام ، همیشه در حال یادگیری هستم .رابرت فیتز جرالد دیگز

دزدی هایتان را برای بعد حفظ کنید .

هر جا می روید ، با خودتان یک دفترچه و یک مداد همراه داشته باشید ، عادت کنید که هر از چند گاهی آن را بردارید و تفکرات و مشاهده هایتان را در آن بنویسید . متن های مورد علاقه تان ار از کتاب ها بیرون بکشید و در آن یادداشت کنید ، گفتگوهایی را که یواشکی می شونید، ظبط کنید . وقتی پشت تلفن هستید ، طرف مقابل را گول بزنید تا بتوانید از او چیزی بقاپید .

هر اندازه که لازم است ، کاغذ بردارید تا مطمئن شوید که همیشه کاغذ با خود به همراه دارید. دیوید هاکنی ، هنرمند ، تمام جیب های خود را طروی طراحی کرده بود تا بتواند دفترچه هایی را در آن جا دهد.آرتور راسل ، موسیقیدان ، دوست داشت لباس هایی با دو جیب در جلوی آن بپوشد تا بتواند آن ها را با انبوهی از برگه های نت  موسیقی پر کند .

یک فایل کشویی سفت و محکم داشته باشید ، این تنها یک نمونه است ، یک فایل برای نگهداری چیزهایی کوچک که از دیگران به شما می رسد. این فایل می تواند دیجیتال یا آنالوگ باشد. تا زمانی که مقصود اصلی را برآورده می کند ، هیچ مهم نیست که چه شکل و غالبی داشته باشد . می توانید یک دفتر یادداشت بزرگ داشته باشید و موارد دلخواهتان را ببرید و در آن بچسبانید ، یا حتی می توانید با دوربین گوشی همراهتان از آن ها عکس بگیرید و نگه دارید .

چیزی دیدید که ارزش دزدی دارد ؟ آن را در فایل قرار دهید. به الهام گرفتن از آن ها نیاز دارید ؟ در آن فایل را باز کنید.

گزارشگران روزنامه ها این فایل را (( فایل مرده خانه )) می نامند . من این اسم را دوست دارم ، حتی بهتر از اسم واقعی خودش است . فایل مرده خانهی شما جایی است که چیزهای مرده را در آن نگه می دارید تا در آینده آن ها را دوباره زنده کنید .

این که آنچه به شما تعلق ندارد را نگه دارید ، بهتر از این است که آنها را بی تفاوت رها کنید .مارک تواین

1 نظر
  1. پرواز تهران به مشهد گوید

    سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.