چگونه ایمیل بسازیم؟

0 193

 

 

e-mail یک پیام متنی ساده است که به گیرنده ارسال میشه . امروز یکی از بهترین راههای ارتباط به دیگران محسوب میشه. بخاطر اینکه سرعت خوبی در انتقال پیام داره ، ارزان و کار با آن راحت است.داشتن ایمیل مزایای زیادی داره گاهی اوقات شما دوست ندارید بصورت تلفنی با شخصی تماس بگیرید می تونید از این سیستم استفاده کنید. دسترسی آسانی داره. در تمام جهان شناخته شده و کاربردی و تقریبا تمامی شرکت ها و اشخاص مهم از آن استفاده میکنند.

 

پست الکترونیک

 

چگونه ایمیل بسازیم؟4

 

در کشور ما از ایمیل به عنوان (( رایانامه)) نیز نام می برند.

 همانطور که می دونید اینترنت کاربرد های زیادی داره یکی از آنها استفاده از پست الکترونیکی می باشد .با داشتن پست الکترونیک شما میتونید بصورت خصوصی با متخصصین ،افراد سرشناس و … ارتباط داشته باشید. امکان اشتراک گذاری فایل و عکس نیز میسر می باشد .دوستان  شرکت های زیادی هستند که خدمات پست الکترونیکی رابه صورت رایگان در اختیار شما قرار میدهند. در این مقاله قصد دارم به شما نحوه ی ساخت ایمیل را توضیح بدهم. در کشور خودمون هم سرویس دهنده های ایمیل پیدا میشه مثل  میهن میل ، میل دیتا ،میل فا و…. . دو مورد از شرکت ها ی معتبری که این خدمات را ارائه می دهند yahoo  و google  هستند . پس باهم نحوه ی ایجاد اکانت در این دو سایت را بررسی می کنیم.

 

Gmail

 

چگونه ایمیل بسازیم؟2

 

یکی از شناخته شده ترین ارائه دهندگان خدمات ایمیل در سراسر دنیاست.

وارد سایت www.mail.google.com  شوید . به بخش Creat an account مراجعه کنید. از شما میخواهد که اطلاعات خود را وارد نمایید.

در کادر name  اسم(first) و نام خانوادگی(Last) را بنویسید. در بخش user name آدرس ایمیل خود را تعیین میکنید. لازم به ذکر است فقط میتونید از اعداد و حروف  انگلیسی، نقطه ، وخط تیره بصورت (_)  استفاده کنید.

در بخش password ابتدا کلمه رمز را برای بار اول سپس برای تایید بار دیگر وارد میکنید.

در بخش های دیگر مثل birthday  سال تولدتون را  وارد میکنید . در بخش Gender جنیسایت را وارد میکنید.سپس در بخش پایینی موبایل خود را وارد میکنید.در بخش mobile phone شماره موبایل خودتون رو وارد کنید.

اگر دارای ایمیل دیگری هستید آن را در بخش you current email address  وارد کنید. در بخش Location   موقعیت جغرافیایی خود را وارد کنید.

در پایان این مرحله گزینه next step  را بزنید.

 

قوانین مورد نظر گوگل

 

چگونه ایمیل بسازیم؟3

 

در صفحه جدید گزینه I Agree   ررا انتخاب کنید تا با قوانین مورد نظر گوگل برای استفاده از پست الکترونیک موافقت کنید. سپس در صفحه جدید شماره موبایلی که داده بودید را تایید میکنید . برای انجام این کار بر روی    Continue کلیلک کنید حالا  از طریق پیامک ، گوگل یک کد تایید برای شما ارسال میکند

بعد از اینکه کد تایید برای شما ارسال شد آن را وارد کرده و سپس گزینه Continue  را بزنید. در نهایت به صفحه ای وارد خواهید شد که عبارت welcome نوشته شده و در پایان بر روی Continue  کلیلک کنید.

با اتمام این مراحل شما صاحب یک اکانت در سایت گوگل شده اید .

Yahoomail

 

چگونه ایمیل بسازیم4

یک از سایت های محبوب در دنیای مجازی مربوط به شرکت yahoo است . افراد زیادی از خدمات الکترونیکی این شرکت استفاده میکنند.

برای ساخت اکانت در این سایت ابتدا وارد آدرس mail.yahoo.com شوید.  سپس روی  Create New Account   کلیک کنید. در صفحه جدید اطلاعات خود را وارد کنید توجه داشته باشید  رمز عبور حداقل شامل  8 حرف می باشد که میتونه عدد، حرف انگلیسی بزرگ و کوچک و یا حتی علامت نیز باشه مثل @ . در ادامه شماره موبایل خود را وارد کنید. پیش شماره را نیز که بصورت پیش فرض به نام کشور امریکا ثبت شده به پیش شماره ایران 98+ تغییر بدهید. در نهایت بر روی گزینه creat account  کلیک کنید. سپس شماره تماس را به وسیله پیامکی که از توسط یاهو برای شما ارسال میشه تایید کنید. در نهایت پیام Congratulations برای شما میاد  وشما با کلیک بر روی Lets get started وارد اکانت خود خواهید شد.

 

اصطلات کاربردی

 

حالا با چند اصطلاح در مورد ایمیل آشنا شوید:

Inbox: پیام هایی که به ایمیل شما ارسال میشه وارد inbox می شود.

Subject: در این بخش موضوع نامه ارسالی خودتان را می نویسید. در صورتی که نامه بدون عنوان باشه پیامی ظاهر خواهد شد که ((آیا میخواهید بدون عنوان ارسال کنید)). شما می توانید نامه های خودتان را بدون عنوان هم ارسال کنید.

Body: به متن پیام گفته میشود.

Attachment: پیوست می باشد . برای ارسال فایل های pdf و..و مورد استفاده قرار میگیرد. لازم به ذکر است بسته به شرکت سرویس دهنده محدویتی از لحاظ حجم فایل مورد نطر جهت پیوست وجود دارد .

Trash:  سطح آشغال ایمیل است و پیام ها بعد از حذف مدتی در آن باقی می مانند سپس بصورت خودکار حذف می شوند.

Compose : برای ارسال یک ایمیل جدید از این بخش استفاده میکنیم. ومشخصات گیرنه پیام و همچنین محتوی پیام را در این بخش وارد میکنیم.

To: ایمیل موردنظر خود را برای ارسال پیام .در این کادر وارد میکنید

BCC :  برای ارسال پیام  برای اینکه شخص اول متوجه نشه که  نامه ارسالی شما به چه افراد دیگری ارسال  ارسال شده است .

Cc:  در هنگام ارسال پیام در صورتی که ایمیل دیگران را در این بخش تایپ کنید کسانی که ایمیل به آنها می رسد متوجه خواهند شد  که این پیام به چه اشخاص دیگری ارسال شده است.

Reply: اگر مایل بودی به یک ایمیل پاسخ دهید می توانید از این گزینه استفاده کنید در این حالت  بصورت خودکار وارد بخش Compose  خواهید شد و آدرس شخص فرستنده به عنوان گیرنده منظور میشه . لازم به ذکر در این قسمت نیز نامه ای که میخواهید به آن پاسخ دهید دیده میشه و بنابراین سوال و جواب نامه باهم قابل رویت خواهد بود.

هرزنامه رایانامه یا اسپم ایمیل

 

چگونه ایمیل بسازیم؟5

به پیام های ناخواسته هرزنامه می گویند که معمولا تبلیغاتی هستند. گاهی اوقات کلاه برداری از طریق پیام های هرزنامه صورت می گیرد که باید مواظب باشید و در صورت امکان با مطالعه در مورد کلاه برداری اینترنتی خودتون رو آگاه کنید.

  • برای جلوگیری از پر شدن صندوق پیام ، به پیام هایی که احتیاج ندارید را حذف کنید خیلی ساده است میتونید محلی که برای گذاشتن تیک کنار هر پیام است را زده  سپس تصویر سطل آشغال یا delete  را انتخاب کنید. با حذف ایمیل به صندوق trash منتقل می شوند پیام ها حذف شده تا در صورت لزوم اگر به آنها احتیاج داشتید دوباره بتوانید استفاده کنید.
  • گاهی اوقات شما میخواهید فایلی را ضمیمه کنید برای همین میتوانید از گزینه  attachment استفاده کنید.
  • در اینجا Add را می زنید و فایل مورد نظر خود را انتخاب میکنید و گزینه Attach  را انتخاب می کنید و در نهایت Done را انتخاب میکنید.همچنین با استفاده از ایمیل شما میتوانید کارت پستال نیز برای مخاطبین خود ارسال کنید.

سرویس دهند های ایمیل داخل کشور

در کشور ما سرویس دهنده های ایمیل زیادی وجود دارند که در ابتدای مقاله اسم چندتا از آنها را آوردم. این سرویس ها در جهت حفظ اطلاعات وامنیت کاربران ایرانی تهیه شده است. در این قسمت نام های بیشتری برای شما می آورم : پست الکترونیکی چاپار ،پست الکترونیکی ایران(نظارت زیادی بر روی آن است) ، وطن میل ، صبا میل و ایمیل فارسی

امیدوارم  با نوآوری و خلاقیتی در این بخش در آینده ، بتونیم حرف های زیادی در سطح جهان برای گفتن داشته باشیم مطمئنا کشور ما غنی از استعداد هست و ظرفیت زیادی در عرصه فناوری داریم.

 

نتیجه گیری

 

اما نکته پایانی که بسیار مهم است در مورد امنیت اکانت شماست . شما باید در این زمینه دقت لازم را داشته که مبادا اطلاعات شخصی شما به سرقت برده بشه و از آن سوء استفاده کنند. امکان دارد انواع و اقسام ایمیل برای شما ارسال بشه اما توصیه ما این است که ایمیل های ناشناس و آنهایی که به هویتشان شک دارید باز نکنید و حذف کنید. این روزها حملات هکر ها بسیار زیاد شده وحریم خصوصی ما را تحت تاثیر قرار میدهد. از آنتی ویروس نیز می توانید  کمک بگیرید. تا حد امکان برای کار با اکانت خود از  کامپیوترهای مکان های عمومی مثل کافی نت استفاده نکنید. گذر واژه قدرمتندی برای اکانت خود انتخاب کنید از اعداد و کلماتی که به راحتی قابل حدس زدن است اجتناب کنید. در این رابطه نرم افزارهایی است که میتواند  شما را کمک کند که بهترین گذر واژه را انتخاب نمایید. فراموش نکنید در صورتی  که اسم سایتی قبل از  www ، کلمه hattp  بود نشان از امنیت و امن بودن وب سایت می باشد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.