چگونه یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟

0 205

با توجه به همه گیر شدن فضای مجازی در همه ی رده ها و صنف های جامعه ،کسب و کار اینترنتی به یک بازار مهم تبدیل شده و حتی برای خود شما هم پیش اومده که خرید اینترنتی داشته باشید.فروشگاه اینترنتی مزیت فراوانی  داره برای مثال نیروی کار زیادی نمیخواد، در هزینه ها به شدت صرفه جویی میشه مثل زمان، اجاره مغازه ، انبار و…. . شما می تونید با ایجاد یک فروشگاه اینترنتی افراد زیادی را در سطح کشور پوشش بدهید کاری که در بازار فیزیکی  مقدور نیست.

تجارت در فضای مجازی

 

چگونه یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟4

برای اینکه ما در یک فضای مجازی میخواهیم تجارت کنیم باید تصویر سازی خوبی از کالا و خدمات خودمون به مشتری ارائه بدیم حتی به مشتری کمک کنیم برای مقایسه کردن شرایط و ویژگی های کالا هیچ گونه مشکلی نداشته باشد و بتونه در یک فضای امن انتخاب رو انجام بده. این امر اعتماد سازی رو به شدت افزایش می دهد. آنالیز دقیق کالا میتونه در پیشرفت کار شما بسیار موثر باشه.

فروشگاه اینترنتی

در این مقاله به شما در مورد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی توضیح می دهم امیدوارم مفید واقع بشه. اول از همه شما باید بازار هدف خودتون رو مشخص کنید وچه نوع کسب و کاری میخواهید راه اندازی کنید و تمامی جوانب را مدنظر قرار بدهید. تنوع در ارائه دادن کالا و خدمات در فضای مجازی باعث جذب خیلی افراد شده ،مثلا میتونه در زمینه پوشاک، فروش حیوان ، وسایل الکترونیک و … باشه.

اما نکته مهم اینجاست که شما باید برنامه ریزی داشته باشید و از لحظه ای که مشتری کالای خودش را خریداری کردید تا زمانیکه به دستش  میرسه را به دقت زیر نظر بگیرید .شما  با مشخص کردن بازار هدف تون گام بزرگی برای ایجاد یک فروشگاه برداشته اید با این اقدام متوجه خواهید شد افرادی که برای رفع نیازهای آنها تلاش میکنند چه رده سنی ،جنسیت،حرفه ، چه ویژگی هایی دارند، در چه وضعیت مالی قرار دارند.

راه اندازی یک وب سایت

 

چگونه یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟6

اگر در ارائه نوع خدمات به مشکل خوردید یا اینکه مایلید از نیازهای جدید کاربران مطلع بشید میتونید از نظرسنجی استفاده کنید. برای تبلیغ خدمات خودتون هم از شبکه های مجازی دیگه مثل تلگرام،اینستگرام و… بهره کافی رو ببرید.بعداز اینکه نوع کسب و کار خودتون رو شخص کردید اقدام به راه اندازی یک وب سایت می کنید. شما میتونیدعلاوه بر خدمات وکالا به گذاشتن مطالب آموزنده به وبلاگ خود محتوی هم بدهید و کاربران را با طرز فکر خود آشنا کنید . مطمئنا هرچه کاربران از شما اطلاعات و شناخت بیشتری داشته باشند کسب و کارتون بهتر جا میفته.

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

بعد از راه اندازی وب سایت شما باید اقدام به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی کنید.اما نماد الکترونیکی چیه ؟ مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برای اینکه کسب و کارهای اینترنتی را سازماندهی کنه و زیرنظر قرار بده اقدام به صدور این نماد میکنه . که یک نوع مجوز محسوب میشه . مدت این مجوز یکساله هستش .اگر دیدید نمادی دارای ستاره است  نشان اعتبار فروشگاه می باشد. فراموش نکنید نماد اعتماد الکترونیکی یک نشان دولتی است و سو استفاده از آن جرم محسوب میشه.شما باید برای دریافت این نماد به آدرس   enamad.ir/panel مراجعه و مراحل دریافت نماد را طی کنید.

یکی از مهمترین عوامل درراه اندازی فروشگاه اینترنی می باشد سعی کنید ،قالب و محتوی وب سایت که حکم ویترین مغازه را دارد رایک فضای زیبا برای مخاطب خودتون قرار دهید. قالب مناسب وجذابی برای وب سایت درنظر بگیرید تا مشتری علاوه بر اینکه به راحتی کالا یا خدمات خود را میابد از بودن در وب سایت شما احساس لذت کند.

نحوه ارائه خدمات

 

چگونه یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟3به خوبی  محصول خود را به کاربران معرفی کنید .هیچ گاه صداقت را کنار نگذارید همیشه به یاد داشته باشید با صداقت اعتماد سازی انجام میشه وچیزی که شما به آن خیلی احتیاج دارید در فضای مجازی مخصوصا اگر فروشگاه را به تازگی راه اندازی کرده باشید. توصیف کاملی از محصولات خود داشته باشید برای مثال برای فروش تلفن همراه مشخصاتی مثل وزن، جنس ، ساخت کشور، گارانتی ،رنگ و… را درج کنید.

گاهی اوقات نوع کسب و کاری که میخواهید راه اندازی کنید توسط افراد دیگر ایجاد شده در حال فعالیت است در اینجا موضوع رقابت مطرح میشه شما می تونید با بررسی رقبای خودتون خلاء های آنها را پیدا کنید و با ایده های خوبتون  در این رقابت به پیروزی برسید.

برای راه اندازی فروشگاه چه امکانات و سرمایه ای میخواهیم؟

راه اندازی فروشگاه اینترنتی نسبت به کسب وکارهای فیزیکی دیگه هزینه اندکی دارد . هزینه هایی که شما متحمل می شوید که عبارتند از تهیه یک نرم افزار فروشگاه ساز ، خرید دامنه و خرید فضای اینترنتی (هاستینک) . مقدار سرمایه برای خرید دامنه بستگی داره شما چه پسوندی انتخاب میکنید .برای خرید فضای اینترنتی بسته به اینکه چه حجم  و پهنای باندی داره  هزینه ماهیانه متغیر است. البته برای شروع کار لازم نیست هزینه زیادی در این خصوص متحمل بشید.

با استفاده از نرم افزارهای فروشگاه ساز اگر هم مهارت کافی در ساخت فروشگاه ندارید دیگر نگران نیستید و این نرم افزار فروشگاه کاملی را در اختیار شما قرار می دهد.در انتخاب  نرم افزارهای فروشگاه ساز دقت کنید . شما باید یک فضا امن برای مخاطب خودتون مهیا کنید وهمینطور یک پیشتیبانی خوب .

در صورتی که مشکل فنی برای سایت شما پیش بیاید در صورتیکه وب سایت شما پشتیبانی خوبی داشته باشد میتوانید آن را حل کنید.یا اگر فروشگاه شما امنیت کافی نداشته باشد و هک شود امکان داررد اطلاعات مشتریان به سرقت برود یا حتی کسب و کارتون از بین برود پس باید به امنیت نگاه ویژه ای کرد.

حتما به این نکته توجه کنید که بعضی از سایتها این امکانات (اسکریپت های رایگان) را بصورت دانلود رایگان در اختیار شما قرار می دهند. توصیه ما به شما این است ازآنان استفاده  نکنید چون نسبت به ایمن بودن آن تردید وجود دارد.

تبلیغات برای فروشگاه؟

چگونه یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟2

در این زمینه شیوه های گوناگونی وجود دارد. با راه اندازی صفحه ای در اینستگرام ،کانال و گروه تلگرامی ، کاتالوگ ، بروشور و استفاده از اپلیکشن نیازمندی رایگان مثل شیپور، دیوار و… نحوه ی خدمات خود را تبلیغ کنید.

در این مبحث هم کلاهبرداری نیز وجود دارد شاید در ادامه کار به افرادی برخورد کنید که به شما وعده افزایش بازدیدکنندگان ، افزایش عضو و…  بدهد . حتی در ازای این وعده مبالغ خیلی سنگین نیز دریافت میکنند. به هیچ عنوان به چنین افرادی اعتماد نکنید.

چه مجوزی برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی لازم است؟

به جز دریافت نماد الکترونیکی هیچ گونه مجوزی برای راه اندازی فروشگاه نیاز نیست. البته اگر به شما مجوز نماد اعتماد الکترونیکی داده بشه در صفحه پروفایل خودتون که در معرض بازدید کنندگان هست اطلاعات خودتون مثل اسم کسب و کار ، وضعیت اعتبار نماد ،آدرس کسب و کار ، تلفن ثابت و پست الکترونیکی نشان داده میشه.

نحوه ی دریافت وجه از خریدار؟

 

چگونه یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟5

چند روش برای دریافت وجه وجود داره ،مراجعه کردن به بانکی که در آن حساب دارید درخواست درگاه بانکی اینترنتی کنید که به  این روش ، درگاه مستقیم میگویند.

دومین روش که به هیچ وجه پیشنهاد نمیکنم روش درگاه واسط هستش که همه ی آنها با دریافت مقداری پورسانت عملیات خرید را برای شما انجام میدهند. لازمه بگم در سال 1395  نظام بانکداری ایران بعضی از آنها را مسدود و غیر فعال کرد پس باید در این مورد دقت زیادی کنیم.

در روش سوم میتونید با قراردادی که با اداره پست می بندید کالا را تحویل دهید سپس وجه را دریافت کنید.

نتیجه گیری

با توسعه روز افزون تکنولوژی و با توجه به اهمیت زمان در دنیای امروز ، فروشگاه های اینترنتی نقش تعیین کننده در استفاده بهینه از زمان دارد. با امکان قابلیت مقایسه در کوتاه ترین زمان میتونید به یک انتخاب درست برسید.مزیت دیگر فروشگاه اینترنتی دسترسی همیشگی است برای شما روز تعطیلی وجود ندارد و میتونید به مشتریان خود همواره خدمات برسانید. به دلیل صرفه جویی در هزینه ها با راه اندازی فروشگاه اینترنتی خیلی از شرکتها و صنف ها با وعده تخفیف خرید اینترنتی مردم را به سمت این بازار جذب میکنند تا هر چه سریعتر بتوانند در بین مردم جا بندازند.

البته لازمه بگم که معایبی هم در مورد فروشگاه اینترنتی وجود دارد، مثل تاخیر در تحویل کالا به مشتری باشد که گاهی اوقات تا چند روز طول میکشد.و این یک نقطه ضعف برای این سیستم در مقایسه با بازار فیزیکی یا سنتی می باشد. اضطراب و استرس خریدار از اینکه آیا کالای خریداری کرده ام همان چیزی هست که میخوام برای مثال امکان دارد در ویژگی هایی مثل اندازه و رنگ این اتفاق بیفتد و رضایت کاربر را جلب نکنه. نبود ارتباط کلامی ودیداری میان فروشنده و خریدار از معایب دیگر این سیستم است .

در پایان چیزی  که در حال حاضر مهم است جایگاه ویژه این کسب و کار در بین جامعه است  که روز به روز در حال زیاد شدنه .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.