آموزش جامع فروش هر چیزی در اینستاگرام

به نام خدا

به جامع ترین دوره آموزش فروش  اینستاگرامی در ایران خوش آمدید. لطفا از جای خود بلند نشوید تا لذتی ۱۲۰ دقیقه‌ای با خواندن این مقاله نحوه فروش محصولات در اینستاگرام  را تجربه کنید.

در ۹ سرفصل این دوره جامع اینستاگرام ، سعی کردیم به شکل کامل، منظم و البته رایگان درباره ترفند های افزایش فروش در اینستاگرام صحبت کنیم. بی‌تردید مقاله‌ای که برای تولید آن 2 ماه وقت گذاشته شده و همین‌طور تجربیات 4 ساله درج شده، می‌تواند کمک بسیاری به رشد کسب و کار شما بکند، از طرفی تلاش شده همه مقاله‌های آموزشی مرتبط به فروش اینستاگرام ، اختصاصی، تخصصی و البته به زبان ساده نوشته شود.

آخرین تغییرات این آموزش جامع  اینستاگرام در سال 2019 و براساس اخرین آپدیت اینستاگرام نگارش شده است.

نکته مهم: در این دوره آموزشی اینستاگرام درس های بسیار نهفته ای در آن وجود دارد که گاه به زبان نیاوردیم ولی در این صفحه وجود دارد و قابل مشاهده است، ولی غیرمستقیم می‌توانید آن‌ها را آموزش ببینید، به عبارت دیگر به دنبال طلای روی خاک نباشید که نیست، طلا زیر خاک است. بسم الله و شروع کنید:

اصول فروش در اینستاگرام

در بخش اول یاد می گیرید که اصول فروش در اینستاگرام به چه صورت می باشد . از شما می خواهم بارها بخش اول رو مطالعه کنید و مشاهده کنید

تولید محتوا در اینستاگرام

در این بخش روش های تولید محتوا در اینستاگرام رو یاد می گیرید و می توانید با استفاده از تکنیک هایی که یاد گرفتید . تولید محتوا در اینستاگرام را آغاز کنید

ویرایش فیلم در اینستاگرام

در این بخش یاد می گیرید که چگونه باید یک ویدیو را در اینستاگرام تولید کنید و بعد ادیت کنید آن هم فقط با موبایل

اصول افزایش فروش در اینستاگرام

این مطلب ماحصل دو سال کار کردن بصورت آموزش، مشاوره و مدیریت پیج‌های اینستاگرامی در جهت افزایش فروش و فالووره.

پس حوصله کن و مطلبو خوب بگیر!
سعی می‌کنم متن رو خرد خرد بنویسم که خوندنش راحت‌تر بشه، اگه راحت درنیومد به بزرگی خودتون ببخشید.

مطلب بطور کلی ۲ تا اصل داره:

1 – بده، بده، بده، بگیر

۲- رفیق بازی

تبصره: اگه کسی این اصول رو درست درک بکنه می‌تونه تو تمام شبکه‌های اجتماعی استفاده کنه. فقط مختص به اینستاگرام یا افزایش فروش نیست.

اول از همه این ویدیو رو ببین

اصل اول: رابطه با بخشیدن آغاز می‌شود، نه گرفتن

همانطور که در ویدیو بالا دیدید اگه بخوایم بحث رو کمی مبنایی‌تر شروع کنیم باید بگیم همه چیز تو شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام رابطس.

یعنی اگر بگیم: اینستاگرام یعنی ارتباط بی‌راه نگفتیم.

اگه می‌خوام فروشم رو زیاد کنم باید چکار کنم؟ باید رابطه بسازم.
اگه می‌خوام انگیجمنت پیجم رو بالا ببرم باید چکار کنم؟ باید رابطه بسازم.
یعنی اگه من سر محل بقالی دارم و می‌خوام فروشم رو بالا ببرم باید با مشتریان بالقوه و بالفعلم رابطه بسازم و بعد از ساخت رابطه کیفیت اون‌ رو با رفتار و کردار و گفتارم بالا ببرم.

عموما چیزی که زیاد می‌بینم و حتما شما هم دیدید؛ افرادی که تو ایجاد رابطه قوی هستن، به قول خودمون خون‌گرم هستن، افراد اجتماعی هستن خیلی بهتر از افراد گوشه‌گیر و منزوی فعالیت‌های تجاری انجام می‌دن. چه تو اینستاگرام چه تو فضای فیزیکی.

پس اولین نکته ای که باید به اون توجه کنیم و می‌تونم به جرات بگم، اول و آخر تمام تکنیک‌های فروش تو اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعیه؛ رابطس!
و این رابطه ساختنیه. باید به مرور زمان ایجاد بشه.

یکی از دلایلی که کسب و کارها بعد از مدتی کار کردن یواش یواش می‌بینید که شروع می‌کنن به رشدهای عجیب و غریب همین ماجرای رابطه‌هاییه که در طول زمان ایجاد شده و با گذشت زمان عمیق‌تر شده و کم کم آثارش ظهور کرده.

اصول فروش در اینستاگرام
اصول فروش در اینستاگرام

نکته‌ای که حتما تا اینجا متوجه شدید اینه که نوع نگاه به فروش در این متن استراتژیکه. یعنی این‌جا بنا نداریم درباره روش‌های افزایش فروش تاکتیکی حرف بزنیم.
مثل اینکه شلوغ کاری کنیم، یا نشون بدیم خیلی ارسال داریم یا باقی تکنیک‌های فروش که مطمئنا خودتون بهتر می‌دونید.

راهبرد افزایش فروش ایجاد رابطه است

رضا اعتمادی نیا

خب حالا که کمی با اهمیت ایجاد ارتباط در جهت افزایش فروش در اینستاگرام آشنا شدیم سوالی که پیش میاد اینه که چجوری رابطه بسازیم؟

جواب ساده این سوال یک کلمه هست: بخشیدن!

مثلا من می‌خوام با فلان همکارم که تازه اومده تو شرکت دوست بشم. چکار می‌کنم؟

سر میز ناهار تو روزای اول که شاید ناهار نیاورده، ناهار تعارف می‌کنم یا رستوران‌های خوب اطراف رو بهش معرفی می‌کنم.

 

از وسایلی که رومیزم دارم مثل خوکار یا برگه یادداشت بهش می‌دم تا کارش راه بیفته.


بهش درباره شرکت و بقیه کارمندا اطلاعات می‌دم.


نمیام ازش خودکار بگیرم یا ناهارشو بخورم. این‌جوری هیچ‌وقت رابطه شکل نمی‌گیره.

دقیقا تو پیج اینستاگرام یا بقیه شبکه‌های اجتماعی ماجرا همین‌ جوریه.

یعنی اگه من می‌خوام چیزی بفروشم اول باید با مخاطبم ارتباط بسازم.برای ساختن ارتباط باید چیزی بهش بدم نه بگیرم. این‌جا دقیقا همون‌جاییه که اکثرا اشتباه می‌کنیم.

عکس محصول رو تو پیج میذاریم و زیرش می‌نویسیم قیمت فلان، جنس فلان، ارسال فلان… فقط داریم درباره محصول حرف می‎زنیم.

اینو هممون تجربه کردیم: بین دو تا فروشنده که جنس تقریبا یجور و یه قیمت دارن اونی رو انتخاب می‌کنیم که می‌تونیم باهاش راحت باشیم. به بیان ساده “فازشو بگیریم”.

پیج فروشگاهی زدم و می‌خوام محصولاتم رو بفروشم. عکس‌های خوشگل از جنسام گرفتم و قطع به یقین می‌دونم که اگه عکس‌ها رو آپ کنم ازم می‌خرن. بعد از پست کردن ۳۰ تا از عکس‌ها هیچ خبری از فروش جز ۲ تا سوال درباره قیمت نیست!

 

با کلی پرس‌و‌جو متوجه می‌شم باید تبلیغات کنم. ۱ میلیون تبلیغ می‌دم تو پیج‌های مختلف و سر‌به‌سر می‌کنم. اما هنوز سودی ندارم و با این‌که ۱ ماه از تبلیغم می‌گذره هنوز هیچ خبری از فروش نیست. دوباره تبلیغ می‌کنم… و دوباره تبلیغ می‌کنم و دوباره تبلیغ می‌کنم…

 

این وسط اگر زرنگ باشم تو این روند تبلیغ و فروش می‌تونم با بعضی از مشتریام به واسطه نوع رفتارم و خدمات پس از فروشم یا بخاطر کیفیت محصولاتم ارتباط دوستانه و صمیمی بسازم، که همین رابطه ها باعث می‌شه رفته رفته هزینه‌های تبلیغاتم پایین‌تر بیاد و حاشیه سودم بیشتر بشه.

خارج از بحث:
سوال: آیا می‌شه بدون تبلیغ کردن و فروش محصول از همون ابتدا رابطه ساخت؟

جواب: بله بوسیله بازاریابی محتوا می‌شه.

برگردیم به بحث…
پس اولین قدم اینه که رابطه بسازیم. اول یه چیزی بده بعد انتظار گرفتن داشته باش.

بده، بده، بده، بگیر

یعنی چی اول یه چیزی بده، بعد بگیر…

بذارید با ذکر مثال ماجرا رو کمی روشن‌تر کنیم.

علی یه کارگاه نجاری داره و محصولات دکوراتیو چوبی تولید می‌کنه.
برای افزایش فروش خودش به غیر از این‌که بخواد عمده کار کنه می‌خواد تک‌فروشی هم داشته باشه، برا همین یه پیج اینستاگرام می‌زنه و از محصولاتش عکس می‌گیره و تو پیج می‌ذاره.

آیا تا این‌جا کار اشتباهی کرده؟
خیر. به هیچ وجه.

این کاریه که تمام تولیدکنندگان انجام می‌دن. بزرگترین مشکل این‌کار اینه که ماجرا خیلی یه طرفه جلو می‌ره.
اینو نباید فراموش کنیم که اینستاگرام یه شبکه‌ اجتماعیه و شبکه‌های اجتماعی جایی برای ارتباط هستن.

اصول فروش در اینستاگرام
اصول فروش در اینستاگرام

پیجی که فقط محصول توش باشه با توضیحاتش، مثل ویترین می‌شه. این رو هم نباید یادمون بره که اینستاگرام فروشگاه نیست.

پس چکار باید بکنیم؟
شاید بپرسید ما که به غیر از محصول‌مون چیز دیگه‌ای نداریم، پس چی؟

هر کارگاهی، هر فروشگاهی، هر مجموعه تولیدی بالاخره یسری داستان تو تولید یا توزیع یا تهیه اجناسش داره. می‌شه لابلای ارائه محصولات کمی هم قصه بگیم. داستان پردازی کنیم. از بدو خلقت بشر تا الان قصو‌گویی همیشه برا آدمیزاد جذاب بوده.

مثلا علی می‌تونه از مراحل ساخت محصولاتش فیلم بگیره. یا وقتی می‌ره بازار برای تهیه مواد اولیه، عکس بگیره. یا تو استوری اشعاری که بهشون علاقه داره رو معرفی کنه و…

کافیه نشون بدی فازت چیه

به هر ترتیب باید به نحوی نشون بدیم که نوع نگرش ما چیه، به چی فکر می‌کنیم، چیا برامون ارزش داره و…

باید شخصیت خودمون رو هم لابلای محتواهایی که منتشر می‌کنیم بروز بدیم و با استمرار، اون شخصیت رو تو ذهن مخاطبان ثبت کنیم.

مردم شاید از پیجی که شخصیت نداره خرید بکنن، اما هیچوقت عاشق اون نمی‌شن یا با ذوق و شوق به بقیه معرفیش نمی‌کنن. همیشه بین محصولات عام رقابت سر قیمته اما برندها این‌طور نیستن. برندها یه چیز دارن و اون شخصیته. همین!

دوباره تکرار می‌کنم: این یه استراتژی برای افزایش فروشه و نباید انتظار بازدهی سریع ازش داشته باشید.
اما اگر تو بلندمدت درست انجام بشه نتیجه‌اش خیلی خیلی خیلی بهتر از بقیه تکنیک‌هاست.

در حقیقت تو این روش ما با ایجاد ارتباط عمیق و با کیفیت تصویری از خودمون و کارمون تو ذهن مخاطبانمون ایجاد می‌کنیم و با ادامه رفتارمون اون تصویر رو تثبیت می‌کنیم. باهاشون رفیق می‌شیم.

این رفاقت با بخشیدن شروع می‌شه نه گرفتن.

تولید محتوا در اینستاگرام

تمام حرفهای بالا در رابطه با ارتباط گرفتن در اینستاگرام این بود که باید با مخاطب ارتباط بگیریم ، که ما یک بهش می گیم تولید محتوا !

تولید محتوا یعنی اینکه بتونیم اطلاعاتی به مخاطبین خودمون بدیم و درنهایت از اونها فیدبک بگیریم ( داستان فرستنده و گیرنده )

توی اینستاگرام ما دو مدل ارتباطی داریم یا با عکس و یا با ویدیو ! که بهتره هر دو رو در کنار هم داشته باشیم

اما بهترین روش تولید محتوا ویدیویی هست

8 ایده طلایی برای تولید محتوا

استراتژی هشتگ گذاری

یکی از بخش های خیلی مهم در اینستاگرام هشتگ ها می باشند ، هشتگ یک نشانه در زیر هر پست می باشد که نشان میدهد این پست درباره چه موضوعی صحبت می کند که همانند شکل زیر نشان داده می شود.

 

از استفاده کنید

هشتگ دو کاربرد مشخص و مهم دارد که حتی یکی از این دو کاربرد هم برای این‌که خود را به استفاده از آن عادت دهید کافی است.هشتگ پیش از هر چیز به بازدیدکننده فعلی عکس شما، توضیح می‌دهد که شما با چه انگیزه‌ای پست گذاشته‌اید و مطلب شما چه پیامی دارد.

 

کاربرد دوم هشتگ،‌ کمک به اینستاگرام است تا محتوای پست شما را بهتر تشخیص دهد.

این مسئله هم در پیشنهاد دادن پست (در قسمت Explorer) مهم است و هم باعث می‌شود کسانی که هشتگ مورد نظرتان را جستجو می‌کنند، پست شما را بیابند و ببینند.

ضمناً به خاطر داشته باشید که اگر هشتگ شما بیش از حد عمومی نباشد، این شانس هم وجود دارد که کاربران زیادی آن هشتگ را فالو کرده باشند و در این صورت، شما بیشتر و بهتر دیده خواهید شد.

از هشتگ استفاده نکنید

استفاده افراطی از هشتگ،‌ سه مشکل جدی دارد.نخست اینکه حس کاربران را بد می‌کند و خواندن متن را دشوار می‌کند.دوم اینکه نشان می‌دهد که شما به صورت تهاجمی در تلاش برای تبلیغ و توسعه صفحه خود هستید.

این کار اگر چه ممکن است برای یک صفحه‌ی تبلیغاتی، قابل پذیرش باشد؛ اما برای برند یک فرد یا سازمان چندان مطلوب نیست.سومین مشکل هم این است که ممکن است پست‌های شما توسط اینستاگرام به عنوان اسپم در نظر گرفته شوند.

همه هشتگ‌ها را دقیقاً در توضیح عکس (کپشن) قرار ندهید

هشتگ‌های استفاده شده در خود عکس یا در کامنت‌ها، تفاوت جدی با هم ندارند.می‌توانید به تدریج در کامنت‌ها هشتگ اضافه کنید. تا ظاهر پست شما تمیزتر باشد.

همه هشتگ‌ها را دقیقاً در توضیح عکس (کپشن) قرار ندهید

هشتگ‌های استفاده شده در خود عکس یا در کامنت‌ها، تفاوت جدی با هم ندارند.می‌توانید به تدریج در کامنت‌ها هشتگ اضافه کنید. تا ظاهر پست شما تمیزتر باشد.

هشتگ ربایی نکنید

هشتگ ربایی یا Hashtag Hijacking یکی از مشکلات و چالش‌های جدی برای فعالان شبکه های اجتماعی است.استفاده از هشتگ دیگران با هدف جلب مخاطبان آن‌ها یا سوار شدن بر موج هشتگ‌هایی که ترند شده‌اند، نمونه‌هایی از هشتگ ربایی محسوب می‌شوند.

هشتگ ربایی نکنید

هشتگ ربایی یا Hashtag Hijacking یکی از مشکلات و چالش‌های جدی برای فعالان شبکه های اجتماعی است.استفاده از هشتگ دیگران با هدف جلب مخاطبان آن‌ها یا سوار شدن بر موج هشتگ‌هایی که ترند شده‌اند، نمونه‌هایی از هشتگ ربایی محسوب می‌شوند.

استراتژی داشته باشید

از هر کلمه‌ای به عنوان هشتگ استفاده نکنید.

اگر بازدیدکنندگان احساس کنند پراکندگی محتوای شما زیاد است یا این‌طور به آن‌ها القا شود که شما به هر وسیله‌ای برای رشد متوسل می‌شوید، احتمال فالو کردن اکانت‌تان کاهش پیدا می‌کند.

اگر خودتان را به تعداد مشخصی از هشتگ‌ها و یک دسته‌بندی مناسب محدود و مقید کنید، محتوای شما هم هم‌گرایی بیشتر و بهتری خواهد یافت و صفحه‌ی شما هویت خاص خود را پیدا خواهد کرد.

معمولاً از سه دسته هشتگ برای پست‌های اینستاگرام (و سایر شبکه های اجتماعی) استفاده می‌شود:

هشتگ برند روی تمام پست‌های شما ثبت می‌شود و برند شخصی شما یا کسب و کار شماست.

هشتگ کمپین در مدت‌های کوتاه و مشخص، به خاطر یک مسابقه یا رویداد طراحی و پیشنهاد و استفاده می‌شوند. گاهی اوقات به این نوع هشتگ، هشتگِ پروژه می‌گویند. چون کاربرد آن در زمان مشخصی شروع می‌شود و پس از مهلت معینی هم به پایان می‌رسد.
هشتگ توضیح با هدف طبقه‌بندی موضوعی یا انتقال بار احساسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قبل از انتخاب هشتگ‌ها، آنها را در اینستاگرام کنید

همیشه ببینید که قبلاً چه کسانی از هشتگ‌های مد نظر شما استفاده کرده‌اند.

هم‌چنین ببینید که چه تعداد عکس با آنها تگ شده است.

وقتی یک هشتگ مشخص را جستجو می‌کنید، اینستاگرام هشتگ‌های دیگری را هم پیشنهاد می‌دهد. کمی وقت بگذارید و آن‌ها را هم بررسی کنید. ممکن است دیگران ایده‌های بهتری در مورد هشتگ داشته باشند.

ممکن است شما، از برای ابیات شعر، از هشتگ #شعر استفاده کنید. اما ببینید که هشتگی به نام #شاعرانه وجود دارد که اکانت‌های بهتر و قوی‌تر از آن استفاده کرده‌اند. اکانت‌ها و پروفایل‌هایی که به سلیقه‌ی شما نزدیک‌ترند.

هشتگ‌های را ترکیب کنید

بعضی کاربران اینستاگرام به اشتباه فکر می‌کنند که بهتر است همه‌ی هشتگ‌های آن‌ها ترند باشند. هشتگ‌هایی که صدها پست با آن‌ها تگ شده و در هر لحظه، چند نفر دیگر هم از آن‌ها استفاده می‌کنند.

هشتگ‌های ترند ممکن است در لحظه‌ی اولیه‌ی انتشار پست شما، مفید باشند و به بهتر دیده شدن آن کمک کنند. اما این را هم باید در خاطر داشته باشیم که عمر مفید آن‌ها کوتاه است.

اگر شما از هشتک #nofilter استفاده کنید، اگر صرفاً می‌خواهید به بیننده اطلاع دهید که عکس ویرایش نشده، کار درستی انجام می‌دهید.

اما اگر می‌خواهید با این هشتگ یا هشتگ‌هایی مانند nature# و animal# راحت‌تر در جستجوها دیده شوید، خوب است بدانید که عکسی که با #nofilter تگ می‌شود در کمتر از یک ثانیه از فهرست ده عکس اول خارج می‌شود.

به همین علت، همواره توصیه می‌شود هشتگ‌های پرکاربرد را با هشتگ‌های خاص‌‌تر ترکیب کنید.

از سرویس‌های استفاده کنید (Instagram Analytics Services)

سرویس‌های متعددی وجود دارند که روند افزایش و کاهش فالورها، تعداد پست‌ها، میزان درگیر شدن مخاطب با هر پست و هشتگ های موفق و ناموفقی را که استفاده کرده‌اید گزارش می‌دهند.

بعضی از این سرویس‌ها، حتی به شما پیشنهاد می‌کنند که چه ساعتی برای پست گذاشتن مناسب‌تر است.

مثلاً به نمودار زیر توجه کنید:

در این اکانت، عکس‌ها عمدتاً در روزهای سه شنبه تا جمعه (و در ساعت‌های هفت صبح، دوازده ظهر و یازده شب) آپلود می‌شوند.

اما کاربران صفحه ترجیحات دیگری دارند.

آنها روزهای شنبه و یکشنبه ساعت‌ هفت صبح راحت‌ترند و بیشتر به اینستاگرام سر می‌زنند و ساعت دو تا چهار صبح خوابند و جمعه یکی از فعال‌ترین روز‌هایشان است.

اگر اکانت اینستاگرام خود را به Business Account تغییر دهید، خود اینستاگرام هم گزارش نسبتاً خوبی را تحت عنوان Insights به شما ارائه می‌دهد.

اگر هم نمی‌خواهید اکانت‌تان را به Business تغییر دهید، یا قصد دارید سازمان‌یافته‌تر فعالیت کنید، می‌توانید به سراغ سرویس‌های اختصاصی بروید.

پیشنهاد ما این است که وقت کوتاهی برای بررسی سرویس‌های زیر بگذارید:

  Squarelovin

  SocialBakers

  UnionMetrics

HootSuite Analytics

  Preview App ( نسخه iOS /  نسخه اندروید)

برخی از این سرویس‌ها کاملاً رایگان هستند و برخی دیگر، از مدل فریمیوم استفاده می‌کنند.

عنوان نویسی