چگونه یک کسب و کار خانگی راه اندازی کنیم؟

0 253

در این مقاله در مورد ایجاد یک کسب و کار خانگی صحبت میکنیم. ابتدا باید تعریف کسب و کار را باید بدانیم.بطور ساده کسب و کار یعنی خرید و فروش یا تجارت کردن. البته نکته مهم اینجاست که هر نوع خرید و فروشی که انجام میشه نمیشه اسمش را کسب و کار گذاشت، بلکه کسب و کار به هر نوع تبادل که تکراری و تجدید شونده باشه  در خرید و فروش گفته میشه.

مهم ترین نیرویی که ما را در اداره کردن کسب و کار یاری میکنه انگیزه ی سود آوری است که میتونه همراه با یک مقدار رویاپردازی باشه. البته تنها هدف ما از کسب و کار سود اقتصادی نیست و میتونیم در کنارش به هدف های اجتماعی خودمون هم برسیم که نمونه ساده اش بالارفتن سطح روابط عمومی است . شما با داشتن یک کسب وکار  موفق میتونید اعتماد به نفس خودتون رو بالا ببرید.

داشتن  طرح کسب و کار مناسب

 

چگونه یک کسب و کار خانگی راه اندازی کنیم؟2

 

برای شروع کار یک دفترچه تهیه کنید. موقعیتی که الان در آن حضور دارید (داشته ها)، نیازها ، انتظارات و نتیجه ای که پیش بینی می کنید را یادداشت کنید. خوب الان شما به راحتی می تونید تمامی جوانب را مورد ارزیابی قرار بدید.شما در این مرحله متوجه می شویدکسب و کار موردنظر شما چه مقدارسرمایه نیاز داره یا اگر سرمایه شما کافی نیست و نیاز به سرمایه گذار داشته باشید چطور می تونید متقاعداش کنید تا نیاز مالی شما رو برطرف کنه . حتی ممکنه پی ببرید کسب و کار شما ایده خوبی نیست، در اینجا شما چیزی را از دست نمی دهید و حتی موفق هم شده اید بخاطر اینکه  از بین رفتن سرمایه و زمان پیشگیری کردید. در مجموع شما با ایجاد یک طرح کسب و کار که میتونه هر نوع شغلی باشه ،یک دید کلی از کار خودتون بدست میارید و می تونید راحت تر مسائل را مدیریت کنید.

کسب وکار خانگی

هر گونه فعالیت اقتصادی که شما در خانه و به کمک امکانات و وسایل خانه انجام میدهید، کسب و کار خانگی است. در کسب وکار خانگی شما علاوه بر اینکه شما میتونید شغل ایجاد کنید میتونید با تلاش و نوآوری در عرضه محصول یا خدمات به یک چهره موفق در جامعه و اقتصاد تبدیل بشوید.

کسب و کار خانگی میتونه نقطه شروع خیلی خوبی باشه برای کسانی که دوست دارن برای خودشون کار کنن یا سرمایه زیادی ندارن و یا به هر دلیلی نمیتونن در محیط بازار به فعالیت بپردازند خصوصا برای جوان ها. برای مثال فردی که به اندازه کافی سرمایه جهت  تامین یک مغازه برای فروش اجناس خود ندارد  میتونه با ایجاد یک سایت اینترنتی ،کانال تلگرامی و یا صفحه ای در اینستگرام علاوه بر صرفه جویی زیاد در هزینه ها، سود سرشاری  نیز بدست بیاره.اگر شما دقت کنید داشتن یک کسب و کار خانگی  از قدیم مورد توجه بوده مثل اشتغال به صنایع  دستی (فرش بافی و…).

چرا کسب و کار خانگی

چگونه یک کسب و کار خانگی راه اندازی کنیم؟3

کسب و کار خانگی کیفیت زندگی رو بالا می بره و باعث میشه زمان بیشتری به خانه و خانواده اختصاص پیدا کنه و ازنزدیک در جریان مسائل و موضوعات خانواده قرار بگیریم مثل تربیت فرزندان. با جمع شدن کار وخانه در یک محیطی گرم مانند خانواده ، می تونیم شاهد همدلی وبالا رفتن حس دوست داشتن بین  اعضای خانواده باشیم. امروز ه باتوجه به پیشرفت تکنولوژی محیط خانه وخانواده محل مناسبی برای ایجاد کسب و کار شده .

مزایای کسب و کار خانگی

بعضی افراد بسته به شخصیت روحی و روانی خودشان تمایل ندارند از دیگران حرف شنویی داشته باشند یا برای کسی کار کنند،کسب و کار خانگی میتونه برای این افراد انتخاب مناسبی باشه چون میتونند آزادی عمل بیشتری داشته باشند. با ایجاد کسب وکار خانگی دیگر شما مجبور نیستید در یک ساعت مشخص به محل کار بروید ویا اینکه استرس این را داشته باشید که در زمان مشخص در محل کار حاضر شوید.

همانطور که قبلا اشاره شد یکی از مزیت های کسب وکارخانگی ایجاد رابطه ی تنگاتنگ بین کار و زندگی است. که این مزیت باعث ایجاد تعادل و توازن در زندگی روزمره بشه.

هزینه های یک کسب و کار خانگی در مقایسه با دیگر کسب و کار ها بسیار پایین می باشد. مانند خرید یا اجاره مغازه ،انبار، هزینه برق – آب – گاز و….

افرادی که در زندگی خود  به کارهای با ریسک پایین تمایل دارند میتوانند کسب و کار خانگی را انتخاب کنند.

برای ایجاد کسب و کار خانگی نیاز به هیچ گونه مجوزی از سازمانی نیست.

افرادی که دچار معلولیت ذهنی و جسمی هستند میتوانند بر حسب توانایی خودشون به کسب و کار خانگی مشغول شوند.بسیاری از این افراد دارای استعداد زیادی هستند.

اقشار مختلف جامعه در هر سطحی میتوانند به آن روی بیارند  و هیچ گونه محدویتی وجود ندارد.

راحتی و آرامش بیشتری در کسب و کار خانگی وجود دارد نسبت محیط بازار  و این موضوع یک عامل مهم در پیشرفت اقتصادی است.

کسب و کار اینترنتی

چگونه یک کسب و کار خانگی راه اندازی کنیم؟4

با گسترش اینترنت به محیط خانه ،خانه هر کدام از ما میتونه محلی برای کسب وکار باشه. با زمان زیادی که برای وبگردی یا خواندن خبرهای بی ارزش میکنیم می توانیم با استفاده از این فرصت بسیار عالی در جهت کسب درآمد اقدام کنیم.به فعالیت هایی که با استفاده از شبکه اینترنت انجام بشه مثل بازاریابی ،خریدو فروش کالا و خدمات ،خدمات مالی ،ارتباط با مشتریان،خدمات پس از فروش و…  کسب و کار اینترنتی گفته میشه. کسب وکار اینترنتی انواع گوناگونی دارد مثل ایجاد گروه ها و کانالهای آنلاین در قالب  سایت  تلگرام و یا اینستگرام . خرید وفروش کالاهای مختلف  که میتونه بصورت حراج هم باشه.

  • تبلیغات اینترنتی،که میتونه بازده مالی خوبی برای ما ایجاد کنه شما با تبلیغات محصولات دیگران به راههای مختلف پورسانت دریافت کنید.
  • بعضی از افراد دارای تخصص خاصی هستند مثل توانایی در آموزش مکالمه زبان ،خیاطی ،آشپزی و… با گذاشتن کلاس های مجازی کسب درآمد کنند.
  • ارائه دادن نرم افزارهای مختلف برای کامپیوتر یا موبایل
  • ارائه فیلم های آموزشی مربوط دانشجویان و دانش آموزان
  • این مواردی که گفته شد نمونه ای از کسب درآمد از کسب و کار اینترنتی بود شما میتونید با اضافه کردن خلاقیت خودتان در این راه موفقیت زیادی کسب کنید.

 

کسب و کار روستایی

در روستاها امکانات و منابعی وجود داره اگر ما بتوانیم آنهارا شناسایی کنیم متیونیم در جهت کسب درآمد از آنها استفاده کنیم. با توجه به فراگیری تکنولوژی کسب و کار روستایی  خیلی تغییر کرده نسبت به چندین سال پیش .در حال حاضر کسب و کارهای خدماتی ، تولیدی ، صنعتی و حتی مربوط به فناوری در آن دیده میشه.

کسب و کار خانوادگی

 

ما میتونیم همراه با خانواده و یا اقوام  وارد کسب وکار بشیم.افراد زیادی بودند که  از  این راه به موفقیت های چشمگیری رسیده اند.برای نمونه  در مورد تهیه غذا خانگی که رفته رفته میتونه به ایجاد یک رستوران با برند معتبر منجر بشه . در اینگونه کسب و کار با توجه به داشتن نسبت فامیلی همه با جان ودل کار میکنن و در صورت خلاء کارهای یکدیگر را پوشش  میدهند. نقطه قوت این کسب وکار همدلی و یک هدف بودن است.

نتیجه گیری

در بعضی از کشورهای دنیا پیشرفت اقتصادی از کسب وکار خانگی شروع شده است و آن کشورها در حال حاضر از قدرتمندترین کشورها در  دنیای اقتصاد هستند. مانند کشور تایوان که بعد از  جدایی از چین اقتصاد خود را بر مبنای شعار (( هرخانه ، کارخانه و هر کارخانه ، خانه است)) پایه گذاری کرد و تاکنون نیز ادامه دارد. در کشورمون علارغم مسائل اقتصادی و اشغال ما می توانیم با ایجاد کسب و خانگی  تولید ثروت کنیم و برای کشورمون مفید باشیم.با داشتن یک ایده خوب و مهارت مناسب  میشه در این امر  موفقیت کسب کنیم.اما توجه داشته باشید برای شروع هر ایده ای تمامی جوانب در نظر  بگیرید ولازم است گاهی اوقات لازم است  از کم شروع کنیم تا با شکست مواجه نشویم.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.