هشدار :‌ اگر فروشگاه اینترنتی دارید این اشتباهات را تکرار نکنید !!!

2 319

به عنوان یک مدیر سایت فروشگاهی باید نکات زیادی را در نظر بگیرید , داشتن یک وب سایت فروشگاهی کار بسیار سختی می باشد , شاید سخت ترین کار یک وب مستر یا همان مدیر سایت مدیریت سایت فروشگاهی می باشد . بارها به عنوان مدیر پروژه دیدم ام که خیلی از مدیران این نوع وب سایت ها اشتباهاتی را انجام میدهند که سایت و کسب و کارشان را به نابودی می کشانند . در این مقاله قصد دارم ۳ اشتباهی را برای شما بگویم که از مهمترین اشتباهات فروشگاه دارهای اینترنتی می باشد . تا اگر تا به الان این اشتباهات را انجام می دادید از همین الان جلویش را بگیرید تا کسب و کار شما به نابودی کشیده نشود .

اشتباه اول :‌عکس

بارها دیده ام که مدیران بسیاری از سایت ها برای قرار دادن عکس محصول که شاخصه مهمی در سایت می باشد به راحتی از آن عبور کرده اند . یا عکس بسیار بی کیفیت می گذراند , یا از سایت های رقبا کپی برداری می کنند , یا روی عکس محصولات لوگوی خودشان را قرار می دهند ,  یا سایز هر عکس محصول با هم فرق دارند و…

توصیه : برای عکس محصولات سایت خود یک سایز مشخص در نظر بگیرید , می توانید بگویید عکس محصولات همگی در سایز ۶۰۰ در ۶۰۰ باشد و خود عکس در وسط این کادر قرار بگیرد . به نمونه تصویر زیر دقت کنید

 

در تصویر بالا که یک عکس ۶۰۰ در ۶۰۰ می باشد , محل قرار گرفتن عکس ما در کادر مشکی یا مرکزیت عکس قرار دارد , حالا اگر به تمامی عکس های خود چنین فرمتی بدهید می توانید جلوه زیبایی از نظر تصاویر به سایت خود بدهید .

دقت کنید تصاویر محصول را از سایت رقبا نگیرد . حتی شده با موبایل خودتان از محصول عکس بگیرید یا خودتان عکاسی کنید ولی از سایت رقیب عکس را برندارید , عکس بی کیفیت قرار ندهید , عکس با لوگو هم قرار ندهید .

بهترین حالت قرار دادن تصاویر  این است که تصویر اول محصول شما بک گراند سفید باشد و داخل آن عکس محصول شما باشد . توجه کنید که سعی نکنید برای هر محصول یک بک گراند قرار دهید , زیبایی که ندارد هیچ سایت شما را هم بد شکل می کند .

[box type=”note” fontsize=”15px”]محصولات بدون تصویر  هرگز قرار ندهید .[/box]

 

اشتباه دوم : محصولات بدون محتوا

بارها دیده ام بسیاری از فروشگاه دارهای اینترنتی محصولاتی را قرارا میدهند که هیچ گونه محتوا یا توضیحاتی برای آن محصول قرار نداده اند. وقتی با من تماس میگیرند و می گویند که برای بهینه سازی سایتشان به آن ها کمک کنم و من زمانی که سایتشان را بررسی می کنم و می بینم که محصولاتشان هیچ گونه توضیحی برای آنها ثبت نشده است و مشکلشان را که می گویم با یک جلمه تکراری مواجه می شوم : چه توضیحی برایش بنویسم ؟ 

یک سوال از شما می پرسم ؟ آیا محصول شما هیچ مزیتی ندارند ؟ آیا محصول شما هیچ نکته مثبتی ندارد ؟ اصلا ببینم اگر من بخواهم از شما حضوری خرید کنم و زمانی که شما بخواهید این محصول را به من معرفی کنید هیچ توضیحی نمیدهید ؟ از مزیتش , قابلیت هایش برای من نمی گویید ؟ خب حتما به خودتان می گویید بله که می گویم … و من هم به شما می گویم همان چیزی را که عنوان می کنید در قسمت توصیحات محصول بنویسید .

بدون شک محصول شما قابلیت هایی دارید , کارایی دارد همان آنها را بنویسید. بعضی اوقات مشتریانی که از من درخواست مشاوره دارند بعد از این توضیحات به من می گویند , اینها را که خود مشتری هم میداند !!! یا بعضی ها می گویند مشتری خودش می داند چی می خواهد و محصول را می شناسد نیازی به توضیحات ندارد !!! خب شاید این نظر شما هم باشد اما بگذارید چند دلیل برای شما بیاورم که باید حتما برای محصولات خودتان محتوا کامل  بنویسید .

دلیل اول :‌۱۰۰ درصد برنامه شما این است که سایت خود را برای موتورهای جستجوگر مثل گوگل بهینه کنید و در کلمات مورد نظر خود رتبه بگیرید , خب حالا به من جواب بدهید که چگونه گوگل به صفحه ای که هیچ چیز به غیر از یک یا چند عکس و قیمت در داخل صفحه محصول شما هست رتبه بدهد‌ ؟ اصلا گوگل از کجا بفهمد آن صفحه درباره چه چیزی هست ؟ نگذارید درباره شاخص های رتبه دادن گوگل توضیح بدهم که این مقاله جایش نیست … اما بدانید اگر می خواهید از جناب گوگل رتبه بگیرید باید برای محصولات خودتان توضیح کامل بنویسید .

دلیل دوم : توضیحات کامل شما باعث اعتماد سازی برای مشتریانتان می شود . وقتی مشتری وارد صفحه محصول می شود و زمانی که توضیحات را می بینید (‌شاید اصلا نخواند) , اما فقط با مشاهده در ذهنش ناخودآگاه باعث اعتماد سازی می شود که این سایت یک سایت کامل در حوزه مربوطه خودش است .

سوال : چرا دیجیکالا را همه به عنوان یک برند در زمینه دیجیتال قبول دارند ؟ تبلیغات ؟ سابقه ؟‌تعداد محصولات زیاد ؟ خیر … جواب هیچ کدام از گزینه ها نیست ,‌جواب این سوال فقط محتوا و توضیحات کامل می باشد . شما هر چه قدر هم تبلیغات کنید اما سایت شما محتوایی نداشته باشد هیچ ارزشی ندارد .

اشتباه سوم : محتوای کپی شده !!!

اگر صاحبان وب سایت های فروشگاهی  بدانند این اتفاق و این حرکت چه بلایی سر وب سایتشان می آورد , هیچ وقت حتی به فکر کپی کردن یا بهتر بگویم دزدی کردن از سایت های دیگر نمی افتند . بله می گویم دزدی چون واقعاْ دزدی می باشد .بارها در بین مشتریان خود دیده ام که یک محصول مشابه دارند با رقیب خود مثل محصولاتی که برندها هستند . دقیقا عین چیزی که رقیب زده همان را از سایت رقیب کپی می کنند و داخل سایت خود قرار میدهند .

اولین مشکل کپی کردن این است که کدهای مخرب سایت رقیب وارد سایت شما می شود یا بعضی از اوقات در داخل بعضی از متن ها لینک سایت قرار دارد که عیناْ همان لینک را می آورند داخل سایت خودشان که این یعنی تبلیغ غیر مسقیم برای رقیب .

دومین موضوع این است که آن محتوا در دیتا یا همان مغز آقای گوگل از قبل ذخیره شده است , یعنی شما یک محتوا تکراری قرار داده اید و این یعنی یک نمره منفی برای شما و اگر خدا نکرده نمره منفی شما زیاد باشد باید منتظر افت رتبه خود باشد .

سومین اتفاقی که برای شما می افتد و باید خیلی مواظب آن باشید این است که مشتریان معمولا در سایت ها می چرخند تا بهترین را پیدا کنند و این یعنی احتمالاْ به سایت رقیب یا رقبای شما هم سری زده اند و اگر ببیند مطلب شما تکراری می باشد باعث عدم اعتماد آنها به شما می شود.

اخطار:

 

2 نظرات
 1. شلوار گرمکن زنانه گوید

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم
  باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

 2. نابارورى گوید

  سلام.خواستم بابت وبسایت
  خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم
  باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.